1 marca 2024

Odzyskiwanie danych która efektywność? i jakie są sumy.

Odzyskiwanie danych Jak wybrać najlepsze oprogramowanie do odzyskiwania danych

Aby przywrócić utracone lub usunięte pliki, można użyć oprogramowania do odzyskiwania danych. Dostępnych jest kilka rodzajów oprogramowania. Poniżej przedstawiono niektóre z najczęściej stosowanych. Dysk twardy może ulec awarii lub system plików może zostać sformatowany. Urządzenia typu punkt końcowy to komputery stacjonarne i przenośne. Usługi odzyskiwania danych z punktów końcowych przywracają poszczególne dyski twarde, co oznacza, że korzystając z usługi odzyskiwania danych, należy wiedzieć, co i jak często należy tworzyć kopie zapasowe oraz jakie są cele. Aby wybrać najlepsze oprogramowanie do odzyskiwania danych, należy zastosować się do poniższych wskazówek:

Formatowanie systemu plików

Co to jest formatowanie systemu plików i jaki ma wpływ na odzyskiwanie danych? Dysk twardy może ulec uszkodzeniu z różnych powodów, w tym z powodu złośliwego oprogramowania lub uszkodzeń fizycznych. Formatowanie systemu plików może przywrócić użyteczność partycji, ale spowoduje również usunięcie wszystkich danych. Na szczęście istnieje kilka sposobów odzyskania danych po sformatowaniu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o dostępnych opcjach. Formatowanie systemu plików może pomóc w odzyskaniu usuniętych plików i zdjęć ze sformatowanego dysku twardego.

Proces ten powoduje wymazanie grup alokacji i węzłów plików, ale początkowa nazwa pliku nie zostaje utracona. System plików tworzy również kopię pliku i łączy dane z tą kopią. W ten sposób możliwe jest odzyskanie 100% danych – nawet w przypadku pofragmentowanych plików lub całkowitej utraty nazwy pliku. XFS przepisuje również dziennik systemu plików, oznaczając używane miejsce jako „nieużywane”. Jeżeli jednak plik został usunięty, informacje o łańcuchu fragmentów nadal znajdują się w rekordzie wzorcowej tabeli plików.

Proces formatowania systemu plików w celu odzyskania danych może być trudny, ale na szczęście nie jest niemożliwy do wykonania. Pierwszym krokiem jest zaprzestanie używania dysku twardego zaraz po wykryciu, że został sformatowany. Uniemożliwi to systemowi nadpisywanie sektorów i pomoże uzyskać dostęp do danych. Następnie należy natychmiast rozpocząć proces przywracania danych. Nie wolno czekać, aż system plików nadpisze pierwszy sektor danych.

Formatowanie dysku twardego powoduje zwolnienie miejsca na dysku. Podczas gdy dane z dysku twardego znikną, system plików pozostanie na dysku. Jeżeli proces formatowania zakończy się powodzeniem, oprogramowanie do odzyskiwania danych odnajdzie go i wykorzysta do przywrócenia danych. Należy jednak pamiętać, że istnieją dwa główne typy formatowania systemu plików: format szybki i format pełny. Możesz wybrać opcję, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli musisz użyć narzędzia do formatowania systemu plików, upewnij się, że jest ono kompatybilne z Twoim systemem operacyjnym.

Usunięte pliki

Usunięte pliki można łatwo odzyskać za pomocą oprogramowania do odzyskiwania danych. Oprogramowanie to skanuje urządzenie lub komputer i odzyskuje większość typów plików, w tym dokumenty, obrazy, pliki wideo, pliki audio, wiadomości e-mail i pliki archiwalne. Może nawet odzyskać pliki PDF, pliki Adobe Illustrator i e-booki. Wszystkie te typy plików znajdują się w komputerze. Aby je odzyskać, wystarczy kilka kliknięć. Ten artykuł pokaże Ci, jak to zrobić. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych przyczyn usuwania plików.

Wybierz pliki, które chcesz odzyskać. Można również zaznaczyć wiele plików, przytrzymując klawisz Ctrl. Po zaznaczeniu wszystkich plików można je przywrócić do ich oryginalnych lokalizacji. Ważne jest, aby zapisywać pliki w różnych lokalizacjach, aby uniknąć ich nadpisywania. Po wybraniu odpowiedniej lokalizacji kliknij przycisk „Odzyskaj”.

Zazwyczaj problem z usuniętymi plikami dotyczy tabeli alokacji plików. Czasami plik może nadal istnieć na dysku twardym. Plik może być uszkodzony, zaszyfrowany lub zaginiony, ale nadal można go odzyskać. Niektóre programy umożliwiają nawet ręczną rekonstrukcję nagłówków plików. Metody te są najskuteczniejsze w przypadku odzyskiwania danych z poważnie uszkodzonych systemów plików. Niniejszy artykuł nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej usługi odzyskiwania danych. Poniżej przedstawiono podstawowe informacje potrzebne do odzyskania usuniętych plików.

Upewnij się, że regularnie tworzysz kopie zapasowe ważnych plików. W ten sposób nie stracisz żadnych ważnych informacji. Po utworzeniu kopii zapasowych należy sprawdzić, czy nie zostały usunięte potrzebne pliki. System Windows ma wbudowane narzędzia do tworzenia kopii zapasowych, a do odzyskiwania usuniętych plików można także użyć narzędzia Historia plików systemu Windows. Upewnij się, że włączyłeś tę funkcję w Ustawieniach komputera. Jeśli nie, nie będzie można odzyskać tych plików.

Awaria dysku twardego

Jeśli dysk twardy nagle ulegnie awarii, warto rozważyć odzyskanie danych. Na szczęście technologia rozwinęła się na tyle, że odzyskiwanie danych jest możliwe nawet w przypadku katastrofalnej awarii. Chociaż 2% dysków twardych ulega awarii w ciągu całego okresu eksploatacji, nadal stanowi to znaczną stratę. Niezależnie od tego, czy utracone zostały dane o znaczeniu krytycznym dla działalności firmy, cenne zdjęcia rodzinne, czy prace zaliczeniowe z uczelni, straty te mogą być druzgocące.

Dane mogą być nadal dostępne, ale prawdopodobnie konieczne będzie skontaktowanie się z profesjonalistą w celu ich odzyskania. Jeśli nie masz pewności, czy konieczne jest odzyskanie danych, możesz posłuchać, czy dysk twardy wydaje odgłosy klikania, aby określić rodzaj awarii. Jeśli dźwięk jest ciągły, problem może dotyczyć mechanicznego dysku twardego. Jeśli jednak jest to dysk półprzewodnikowy, nie musisz się martwić o jego awarię. Dyski półprzewodnikowe nie są podatne na takie problemy i nie wydają dziwnych odgłosów.

99% awarii dysków twardych jest spowodowanych uszkodzeniem płytki drukowanej. Jeśli płytka drukowana jest wadliwa, może być możliwa jej wymiana na sprawną. Jednak nowe dyski twarde zawierają mikrokod specyficzny dla danego dysku i wymiana go na sprawny może nie być bezpieczna. Proces ten nie jest zalecany, ponieważ może doprowadzić do utraty ważnych danych. Dlatego najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Wewnętrzna pomoc techniczna może pomóc w odzyskaniu danych w przypadku większości awarii dysków twardych. W wielu przypadkach odzyskanie danych jest możliwe nawet wtedy, gdy dysk jest całkowicie niesprawny. Profesjonalni inżynierowie odzyskiwania danych dysponują odpowiednimi narzędziami i doświadczeniem, aby bezpiecznie naprawić i ponownie zainstalować system operacyjny. Awaria dysku twardego to niezwykle stresujące doświadczenie dla każdego, ale warto je wykorzystać, aby ocalić swoje pliki. Jeśli zaufasz profesjonalistom, Twój dysk twardy będzie w końcu bezpieczny i zdrowy.

Dostępne oprogramowanie do odzyskiwania danych

Aby odzyskać utracone dane z urządzenia pamięci masowej, potrzebne jest oprogramowanie do odzyskiwania danych. Oprogramowanie to jest dostępne do pobrania za darmo i musi być zgodne z posiadanym systemem operacyjnym. Pobierz i zainstaluj oprogramowanie z witryny internetowej. Po zainstalowaniu oprogramowanie automatycznie przeskanuje komputer i wyświetli listę znalezionych plików danych. Wybierz pliki, które chcesz odzyskać, i wybierz miejsce docelowe odzyskiwania. Następnie oprogramowanie zapisze pliki pod nową nazwą. W ten sposób można łatwo zlokalizować utracone pliki.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oprogramowania do odzyskiwania danych. Można na przykład wybrać wersję EaseUS Data Recovery Wizard dla jednego komputera, która umożliwia odzyskanie do 2 GB danych za darmo. Możesz również wybrać bezterminową licencję na oprogramowanie do odzyskiwania danych firmy iBeesoft. Aby uzyskać najbardziej kompleksowe odzyskiwanie danych, należy wybrać oprogramowanie, które umożliwia odzyskiwanie utraconych danych zarówno z wewnętrznych, jak i zewnętrznych systemów plików.

Po pobraniu oprogramowania należy je uruchomić i zaakceptować warunki. Kliknij przycisk Dalej. Po wyświetleniu monitu zapisz plik w bezpiecznej lokalizacji. Po zakończeniu skanowania wybierz pliki, które chcesz odzyskać, i poinstruuj oprogramowanie, aby zapisało je w bezpiecznej lokalizacji. Po odzyskaniu plików można je skopiować na nowe urządzenie pamięci masowej. Po zakończeniu możesz zdecydować, czy chcesz odzyskać pliki i zapisać je w nowej lokalizacji.

Innym rozwiązaniem jest zatrudnienie eksperta. Osoby te mają duże doświadczenie i specjalizują się w odzyskiwaniu danych. Mogą zapewnić rozwiązania zgodne z branżowymi standardami i najwyższej jakości. Są one również bardzo przystępne cenowo, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dzięki tym programom możesz być spokojny, wiedząc, że Twoje pliki są bezpieczne. Pamiętaj tylko, aby wybrać odpowiedni program. Nie zapomnij też o tworzeniu kopii zapasowych swoich cennych danych.

Koszt odzyskiwania danych

Koszty odzyskiwania danych nie zmieniły się zbytnio od ponad dziesięciu lat. Jedyna zmiana polega na tym, że koszt usług odzyskiwania danych wzrósł, ponieważ dostępne stały się bardziej złożone dyski twarde i lepsza technologia. Fizyczne odzyskanie danych z dysku twardego z uszkodzoną głowicą kosztowało kiedyś od 1 600 do 1 700 USD, a obecnie kosztuje 3 000 USD lub więcej. Na czym polega różnica? Jest to kwestia równowagi między jakością a kosztami, a odpowiedź na to pytanie będzie prawdopodobnie zależała od złożoności danych.

Koszt odzyskiwania danych zależy od rodzaju awarii, której uległ komputer. Na przykład najdroższe są awarie mechaniczne. Obejmują one uszkodzone silniki siłowników lub uszkodzone głowice odczytu/zapisu na dyskach twardych. Na koszty odzyskiwania danych ma również wpływ koszt sprzętu. Niektóre serwisy utrzymują zapasy części zamiennych i specjalistycznego sprzętu, co pozwala im szybko naprawiać uszkodzone dyski twarde. Niektóre serwisy pobierają dodatkowe opłaty za pilne przypadki wymagające natychmiastowej reakcji, które mogą trwać od dwóch do trzech razy dłużej niż w przypadku standardowego zlecenia.

Cena odzyskiwania danych różni się znacznie w zależności od firmy. Większość renomowanych firm pobiera zryczałtowaną opłatę oraz stawkę godzinową. Stawki godzinowe zwykle oscylują wokół 150 USD, ale mogą sięgać nawet 300 USD. Koszt odzyskiwania danych nie musi rozbić banku. Zależy on raczej od rodzaju utraty danych i czasu potrzebnego na ich odzyskanie. Zadaniem profesjonalnego inżyniera odzyskiwania danych jest odzyskiwanie plików z wykorzystaniem jego wiedzy fachowej.

Koszt usług odzyskiwania danych różni się znacznie w zależności od typu urządzenia i rodzaju uszkodzenia. Odzyskiwanie danych może być tańsze w przypadku prostszego i łatwiejszego zadania lub może wymagać większego nakładu czasu i bardziej specjalistycznego sprzętu. Czasami możliwe jest odzyskanie danych nawet z uszkodzonego dysku twardego, ale w tym przypadku koszty będą wyższe. Jeśli dysk twardy uległ poważnemu uszkodzeniu, najlepiej skonsultować się z ekspertem.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]